1947 Jackie Robinson
Draft |
||||||||||||||||
TEAM |
Chic |
B.R. |
Miss |
L.V. |
Spr |
Gres |
Alle |
Balt |
Lou |
S.D. |
Prov |
Apac |
L.A. |
M.B. |
S.B. |
Jax |
Rnd 1 |
T. Williams |
Spahn |
Musial |
Kiner |
J. DiMaggio |
Mize |
Feller |
Wynn |
J. Robinson |
J. Gordon |
H. Walker |
Rizzuto |
W. Cooper |
Blackwell |
Lemon |
Snider |
Rnd 2 |
N.Fox |
Dickson |
Hutchinson |
Branca |
Raschi |
Newhouser |
A. Reynolds |
Trucks |
Lopat |
V. Stephens |
Dobson |
Hegan |
Jansen |
Reese |
Berra |
Sain |
Rnd 3 |
Yost |
Hodges |
Ennis |
Doerr |
Thomson |
W. Marshall |
Pafko |
Simmons |
Brecheen |
Kell |
Furillo |
J. Page |
Slaughter |
Kurowski |
Parnell |
Doby |
Rnd 4 |
Fain |
Seminick |
Pesky |
Schmitz |
Roe |
Shea |
Wertz |
Rosen |
Elliott |
S. Gordon |
Kinder |
Fowler |
Leonard |
Henrich |
Kluzsewski |
Schoendienst |
Rnd 5 |
Boudreau |
Joost |
Stanky |
Torgeson |
Appling |
E. Miller |
Vernon |
Woodling |
Brazle |
E. Robinson |
Dillinger |
Munger |
Marion |
Marchildon |
D. DiMaggio |
Baumholtz |
Rnd 6 |
Westrum |
Koslo |
Pollet |
V. Lombardi |
Raffensberger |
Masi |
Goodman |
Valo |
Masterson |
Evers |
Hearn |
B. Rigney |
Hatten |
B. Edwards |
Gromek |
Philley |
Rnd 7 |
Garagiola |
Westlake |
Kramer |
R. Meyer |
P.H. Jones |
D. Mitchell |
Lockman |
Stobbs |
J. Rigney |
Holmes |
B. Cox |
Cullenbine |
Waitkus |
Haynes |
Barrett |
G. Hamner |
Rnd 8 |
Hughson |
Majeski |
Bearden |
S. Chapman |
Priddy |
E. Johnson |
Staley |
Lollar |
D. Walker |
Zoldak |
J. Heath |
E. Mayo |
Trout |
Greenberg |
Galan |
Higbe |
Rnd 9 |
Papish |
Houtteman |
Scarborough |
Tebbetts |
Zarilla |
McCoskey |
Wight |
Byrne |
Nicholson |
Sh. Jones |
Verban |
J. Coleman |
Wyrostek |
Stirnweiss |
J. Groth |
Haefner |
Rnd 10 |
Chandler |
Ferrick |
Heintzelman |
Hatton |
Brissie |
B. Johnson |
Moss |
H. Thompson |
R. Sewell |
Voiselle |
Sanford |
Ferriss |
VanderMeer |
H. Taylor |
Barney |
Keltner |
Rnd 11 |
Embree Gettel |
Hopp Chipman |
Cavaretta A. Robinson |
Mullin Michaels |
Rojek Wilks |
Kolloway Newsom |
S. Hudson Rice |
McLish Kuzava |
Northey Klieman |
Fannin Scheffing |
J. Murphy McQuinn |
Wakefield Rickard |
Gustine Rowe |
R. Christopher Spence |
C. Ryan Mele |
Lammano M. Harris |
Rnd 12 |
T. Hughes Poat |
Potter Bonham |
A. Evans Trinkle |
Ostermueller Lade |
Sisler Benton |
King Flores |
Lowrey Bo. Kennedy |
Wehmeier Stallcup |
Lake Reiser |
Galehouse Donnelly |
Rosar Overmire |
D. Black Jorgensen |
Borowy Suder |
McCahan Haas |
Dorish Drews |
Scheib Kerr |
Rnd 13 |
Judnich J. Russell |
Bo. Adams Gumbert |
Christman Hermanski |
Kush H. Casey |
Hansen Riddle |
Harrist Kluttz |
Palica Litwiler |
Murtaugh M. Kennedy |
Early D. Howell |
Bevens Padget |
Lanfranconi Wensloff |
B. Lewis Metkovich |
D.R. Johnson Maltzberger |
Dusak T. Wright |
Banta B. Brown |
F. McCormick Peterson |
Rnd 14 |
Bloodworth Tabor |
Erickson Moses |
Keller Behrman |
Lively F. Baker |
Salkeld Partee |
Peck Shoun |
Castiglione Hitchcock |
Coan Batts |
S. Johnson Berardino |
H. White Ba. Young |
H. Edwards Caldwell |
Lehner Houk |
Moore M. McCormick |
Swift Dietrich |
Lindell Perkowski |
Hartung Savage |
Rnd 15 |
Aberson Klinger |
J. Jones Rowell |
R. Coleman Dente |
B. Stephens Wagner |
Rackley Guerra |
Miksis Moulder |
Ramsdell Gumpert |
Vollmer York |
Gorsica A. Vaughn |
Wyse Schanz |
McCullough Zientara |
Bagby McBride |
Pellagrini Dickey |
LaPointe Blattner |
Hetki Mueller |
Binks Fleming |
Rnd 16 |
R. Ferrell Robertson |
Witek Tucker |
T. Lee Queen |
Merullo Tatum |
Outlaw Rickert |
D.S. Johnson Hodgin |
J. Phillips T. Brown |
Erautt Lohrke |
Medwick Muncrief |
Pieretti N. Jones |
L. Handley Judd |
Lukon Walters |
Bu. Adams Jurisich |
Hack Meers |
Diering Sisti |
A. Clark Seerey |
Rnd 17 |
J. Thompson Karl Grodzicki |
Sturgeon Harder Grace |
Grove Bahr Gebrian |
Gillespie Schmidt Gearhart |
M. Tresh Newsome H. Schultz |
Willis E. Lombardi Peters |
Frazier Lund Usher |
K. Johnson Culler Lopez |
Lavagetto Frey G. Handley |
Wietelman R. Hamner E. Stevens |
Dallessandro J. Schultz Wallaesa |
M. Cooper McHale J. Sullivan |
Strincevich Fernandez S. Webb |
Beggs Burkhart Camelli |
Starr Aulds D. Adams |
Caballero G. Elliott Candini |
Rnd 18 |
Hemsley Warren Hayes |
Butland Kress Shofner |
L. Christopher Wa. Brown Herman |
Lakeman B. Lee E. Smith |
Wooten Etten Fine |
Zuber Mauch Lafata |
Conway Cross Hoerst |
E. White Wahl Widmar |
Bragan Jurges Haugstad |
Culberson Gilbert Knickerbocker |
Iott Wolff Ruffing |
Fletcher Gregg Singleton |
Passeau Cary Cramer |
Rhawn R. Martin Beazley |
Creger Travis A. Lyons |
Wilber Mancuso Bockman |
Rnd 19 |
D. Williams Rutner Neill |
Brady Mackiewicz Van Cuyk |
Livingston Dean E. Wright |
Gutteridge Nagy Case |
O. Miller Deal Poole |
Albright Basinski Ayers |
Jarvis Carpenter Melton |
Schenz Whitman Toenes |
E. Chandler Ruszkowski Combs |
B. Sullivan Mauney Koecher |
Dozier Gionfriddo Mack |
Poland F. White Herring |
Silvestri Witte E. Lyons |
Franks Mulcahy L. Harris |
McGah Tost P. Cooper |
Possehl Currin Kuhel |
Rnd 20 |
Laabs Polivka Malloy |
M. Schultz Linde Steiner |
Becker Gables Lanning |
Riebe Dockins McQuillen |
Wasdell Dorsett Lucadello |
Ott Finney Crosetti |
Ardizoia B.G. Kennedy Gentry |
Colman Kirk Mulligan |
Levan Myatt Howard |
Knerr Swartz Picone |
R. Russell Spragins Mierkowicz |
Ermer Wi. Brown Sepkowski |
Richmond Stephenson Andrews |
Bithorn Macon E. Groth |
Madrid Abernathy Yvars |
Budnick Lambert Bankhead |
TEAM |
Chic |
B.R. |
Miss |
L.V. |
Spr |
Gres |
Alle |
Balt |
Lou |
S.D. |
Prov |
Apac |
L.A. |
M.B. |
S.B. |
Jax |